Kirjoittaja Aihe: Erityisiä opetuksia Raamatusta  (Luettu 37840 kertaa)

Poissa Stiina

  • Viestejä: 1074
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #150 : 10.08.21 - klo:12:49 »
Pitäisi ihan tutustua, kun muistikuvani on sellainen, että LCMS (Missouri Synodi) on riitaanunut ELCAsta naispappeuden vuoksi ja on oma keskusjärjestönsä, mutta en todellakaan tarkemmin ymmärrä ja tiedä systeemiä.
Separations:   
Orthodox Lutheran Conference (1951)
Lutheran Churches of the Reformation (1964)
Association of Evangelical Lutheran Churches (1976),
Evangelical Lutheran Church of Brazil (1980)
Evangelical Lutheran Church of Argentina (1986)
Lutheran Church–Canada (1988)

Hastingsin (on-Hudson) st.John's Lutheran Church oli ainakin vuonna 1967 - 1968 kunnon, kristitty, oikeaoppinen luterilainen kirkko, joka toimi aktiivisesti ja iloisesti.

(sekavaa minulle)

Poissa Stiina

  • Viestejä: 1074
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #151 : 10.08.21 - klo:13:09 »
Muisti pettää. Olisikin pitänyt puhua tästä kirkosta. Pahoittelen.

1.St Matthew's Lutheran Church
7 Farragut Ave Hastings On Hudson, NY 10706

914-478-1071

Poissa sandia

  • Ylläpitäjä
  • Viestejä: 8849
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #152 : 10.08.21 - klo:15:25 »
Missouri synod ei ole koskaan ollut yhtä ELCAn kanssa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Missouri-synodi

Kävin pari kolme vuotta sitten perheeni kanssa paikallisessä Missouri Synodiin kuuluvassa kirkossa.
Juu kyllä koin, että ne kaksi pastoria joiden kanssa olin tekemisissä, tunsivat Herran.

Mutta he halveksivat kokemusta missä "ihminen tulee uskoon" jossain vaiheessa elämäänsä, siis uudestisyntyy
Heidän mielestään sellaista ei tarvita ja se on hurmahenkisyyttä.

Kyllä minä olen ihan herätyskristillinen ihminen.
Myös sana "armolahja" on siellä täysin bannissa.
Luin heidän jostain julkaisusta, että jos pappi alkaa kertoa mitään sellaisia kokemuksia, hänet laitetaan tavallaan uudelleenkoulutukseen.

Olen ollut niin monen erilaisen seurakunnan uudelleenopetuksen yrittämisen kohteena, joten en todellakaan suostu sellaiseen.

Missouri Synod, ukrainalaiskatoliset, roomalaiskatoliset, kalvinistit, baptistit, helluntailaiset ja jotkin pienet erilliset ryhmän ovat alkaneet opettaa minua että tuossa tai tuossa kohdassa mun pitäisi ottaa heidän näkemyksensä omakseni.

Kaikki tuo on ajanut minua siihen, että katson vain Raamattuun ja siihen mitä nuorena uskoon tullessani ja tultuani minulle opetettiin. Olen sitten kenen kanssa tahansa yhteydessä.
Ymmärrykseni mukaan Jumalan sana neuvoo meitä siihen.
   
2.Tim. 3:14.
Mutta pysy sinä siinä, minkä olet oppinut ja mistä olet varma, koska tiedät, keiltä olet sen oppinut,
« Viimeksi muokattu: 10.08.21 - klo:15:54 kirjoittanut sandia »

Poissa Stiina

  • Viestejä: 1074
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #153 : 11.08.21 - klo:12:10 »
Ei ole näköjään olemassa yhtä ainoaa täysin oikeaa kirkkokuntaa tai edes seurakuntaa. Itse olen rukoillut Jumalalta seurakuntaa, jossa voin lähinnä uskoa samanmielisesti ja tukin myös muitakin opetuksia. Sinun tilanteeseesi neuvoisin löytämään seurakunnan, missä pystyt olemaan ja ottamaan opetuksesi esim. netissä vaikkapa sieltä Kansanlähetykseltä. Minäkin hyväksyn heidät, vaikka en ole ratkaisukristitty, sanan varsinaisessa mielessä, vaan uudistunut uskossani ja saanut/oppinut joka päivä palaamaan Kasteen armoon kohdallani jne.
Toisten muka armolahjoista, minulla taas on erittäin huonoja kokemuksia, joten ymmärän ainakin Lähetyshiippakuntaa joka on lähellä Missouri Synodia.
STLK/Särelän opetus ja saarnat myös ovat mieleisiä Tässä yksi:
"Salattua kirkkautta!
22. sunnuntaina Pyhän Kolmiykseyden päivästä, III vuosikerran evankeliumiteksti

Ja hän sanoi heille: "Eihän lamppua oteta esiin, pantavaksi vakan alle tai vuoteen alle? Eiköhän lampunjalkaan pantavaksi? Sillä ei mikään ole salattuna muuta varten, kuin että se tulisi ilmi, eikä kätkettynä muuta varten, kuin tullakseen julki. Jos jollakin on korvat kuulla, hän kuulkoon." Ja hän sanoi heille: "Ottakaa vaari siitä, mitä kuulette; millä mitalla te mittaatte, sillä teille mitataan, vieläpä teille lisätäänkin. Sillä sille jolla on, sille annetaan; mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, mikä hänellä on." (Mark. 4:21–25)

Millainen on suhteesi Jeesukseen? Tämän kysymyksen päivän evankeliumi esittää jokaiselle kuulijalleen. Vastauksemme ratkaisee iankaikkisen kohtalomme.

Jeesus kätki kirkkautensa
Jeesus on juuri ennen päivän evankeliumia kertonut tutun vertauksen kylväjästä. Päivän tekstin jälkeen hän kertoo muun muassa vertauksen siitä, miten Jumalan valtakunta on kuin sinapinsiemen. Näiden tuttujen vertausten välissä ovat Jeesuksen sanat, joiden ymmärtäminen ei ole ihan helppoa. Puhe lampun laittamisesta vakan alle vie varmaan monen ajatukset vuorisaarnan sanoihin: ”eikä lamppua sytytetä ja panna vakan alle, vaan lampunjalkaan, ja niin se loistaa kaikille huoneessa oleville. Niin loistakoon teidän valonne ihmisten edessä, että he näkisivät teidän hyvät tekonne ja ylistäisivät teidän Isäänne, joka on taivaissa.” (Matt. 5:15–16). Samoin evankeliumin lopun sanat: ”sille jolla on, sille annetaan; mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, mikä hänellä on” voivat tuoda ajatuksiin vertauksen palvelijoista, joille isäntä antoi leivisköjä. Ne, jotka käyttivät leivisköitä uskollisesti, saivat niitä lisää, mutta se, joka hautasi omansa maahan, menetti kaiken. Niin tuttu ja tarpeellinen kuin näiden opetusten sanoma onkin, on todettava, että Jeesus ei puhu päivän evankeliumissa kristittyjen hyvistä teoista.

Markuksen evankeliumin kohta sanoo aivan suoraan, että Jeesuksen julistaessa lamppu on vakan tai vuoteen alla. Sen valo ei pääse näkymään kaikessa loistossaan. Se odottaa julkitulemistaan. Tutussa psalmin jakeessa sanotaan: ”Sinun sanasi on minun jalkaini lamppu ja valkeus minun tielläni.” (Ps. 119:105), mutta tekstiyhteyden ja myös muun Raamatun todistuksen valossa on selvää, että tässä lampulla tarkoitetaan Jeesusta. Hän on maailman valo ja Ilmestyskirjan mukaan uudessa taivaassa ja maassa se lamppu, josta loistaa Jumalan kirkkaus. Kristuksen kirkkaus oli kätkettyä, koska hän ei yleensä näyttänyt jumalallista voimaansa eikä tuhonnut kaikkivaltiudellaan saatanaa ja tämän joukkoja. Varsinkin Markuksen evankeliumissa korostuu se, että Jeesus toistuvasti kielsi parantamiaan kertomasta ihmeistä muille. Kirkkaus oli kätkettyä, jotta se voisi tulla oikeaan aikaan esille. Se oli kätkettyä, jotta syntiset voisivat kohdata lihassa Jumalan, joka on itsessään kuluttava tuli. Jeesus sanoi: ”Jos jollakin on korvat kuulla, hän kuulkoon” ja kehotti näin kuulijoitaan ymmärtämään, että heidän ei tulisi pahentua hänen halpaan ulkomuotoonsa, vaan nähdä siinä Jumalan suunnitelman toteutuminen.

Jeesus kutsui kuulijoitaan uskoon ja siihen liittyvät myös päivän evankeliumin lopun sanat: ”Ottakaa vaari siitä, mitä kuulette; millä mitalla te mittaatte, sillä teille mitataan, vieläpä teille lisätäänkin. Sillä sille jolla on, sille annetaan; mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, mikä hänellä on.” Jeesus kehottaa kuulemaan tarkasti ja ottamaan vastaan sanansa. Joka mittaa Jeesuksen hänen ulkomuotoonsa vedoten vähäiseksi, se mitataan Jumalan edessä vähäiseksi. Mutta joka ottaa hänen sanansa vastaan ja tunnustaa hänet Herraksi ja Vapahtajaksi, hänellä on yltäkyllin: iankaikkinen elämä, kaikki taivaan aarteet. Jolla on usko, hän saa kaiken muunkin lahjaksi Jumalalta. Jolta taas usko puuttuu, se menettää aivan kaiken.

Jeesus kätkee kirkkautensa
Vasta Kristuksen kuoltua lamppu asetettiin oikealle paikalleen. Kristus luopui orjan muodosta, joka hänellä oli syntejä sovittaessaan. Nyt hänen ihmisyytensäkin loisti jumalallista kirkkautta ja hän nousi Isän oikealle puolelle hallitsemaan Kirkkoaan. Kerran hän on tuleva takaisin tuomitsemaan elävät ja kuolleet. Silloin hän ilmestyy koko luomakunnalleen kunniassaan. Mutta hän ei ole vielä ilmestynyt. Vaikka hän on siis luopunut siitä alhaisuudesta, joka hänellä oli ennen, Kristuksen kirkkaus on vieläkin meiltä kätkettyä. Hän peittää kunniansa, jotta me syntiset voisimme lähestyä häntä turvallisesti. Vapahtaja ei ilkeyttään kätke kunniaansa, vaan hän tekee sen rakkaudesta meitä kohtaan. Nyt Jumala pelastaa armonvälineiden kautta. Taaskin Jumalalla on siis selvä suunnitelma, jonka mukaan hän toimii, vaikka ihmisten on sitä vaikea ymmärtää.

Uskomme keskuksessa ovat suuret salaisuudet: kirkkauden Herra kätkee kunniansa, ääretön tulee äärelliseen, kuolematon kuolee. Kaikki tämä on inhimilliselle järjelle aivan käsittämätöntä ja siksi apostoli Paavali kirjoittaakin, että evankeliumi on ”juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus” (1 Kor. 1:16). Jumala toimii juuri päinvastaisella tavalla kuin inhimillinen järki olettaisi. Ja siksi meidänkään ei ole helppo uskoa Raamatun Kristukseen. Ei ole helppo uskoa Jumalaan, joka kätkee itsensä. Ei ole mitenkään vaikeaa saada itseään kiinni ajatuksista, joista paheksuisi epäuskoisia. Mielessä voi syntyä kyyninen kertomus siitä, miten Jumala ei välitä minusta. Hän ei anna tuntea läsnäoloaan ja voimaansa, koska häntä ei kiinnosta. Hän tahallaan kiusaa eikä ymmärrä, miten kovalta elämä voi tuntua. Iankaikkiseen elämäänkin hän vaikuttaa ottavan hampaat irvessä eikä sydämen halusta. Tällaiselta Jumala vaikuttaa, jos luotamme omaan ymmärrykseemme.

Ihminen kaipaisi kunniaa jo nyt, mutta sitä Jumala ei ole määrännyt omiensa osaksi. Kutsu seurata Kristusta on kutsu liittyä kuolemaantuomittujen joukkoon. Niitähän ristinkantajat olivat. Se on kutsu kuolla itselle, omille himoille ja haluille, ja seurata Jumalan Poikaa – vaikka kuolemaan asti. Tässäkin on uskon salaisuus: Jumalan lapset näyttävät siltä kuin Jumala olisi hylännyt heidät.

Salattu kirkkaus johtaa meidät iankaikkiseen kirkkauteen
Meidän tulee luottaa sanaan ja riippua siinä kiinni. Se ilmoittaa meille erityisesti kaksi asiaa, jotka saavat lohduttaa meitä, kun seuraamme Vapahtajamme jälkiä: ensiksi, Kristus on kokenut saman kuin mekin. Hän tietää, mitä on olla pilkattu, hakattu, kiusattu, epäoikeudenmukaisesti tuomittu ja hylätty. Hän omakohtaisesti tietää, miltä tuntuu todellinen Jumalan hylkäämäksi tuleminen ja se, että joutuu kuolemaan kirottuna. Hän on kokenut kaikkea samaa kuin mekin ja vielä enemmän. Hän on kärsinyt Jumalalta sellaistakin, mitä meidän ei koskaan tarvitse kärsiä, koska hän kärsi puolestamme. Hän tietää, millaista on olla heikko ristinkantaja ja siksi hän myös säälii meidän heikkouksiamme ja osaa auttaa meitä.

Toiseksi, hänen ylösnousemuksensa julistaa meille, että kokemamme ahdistukset eivät ole Jumalan vihan merkkejä. Ylösnousemus todistaa, että kaikki synnit on annettu anteeksi. Ja sana ”kaikki” tarkoittaa todella kaikki. Tämä sana kattaa ihan pienetkin synnit, joita teet joka päivä. Mutta se koskee myös niitä, jotka ovat vahingoittaneet monia ihmisiä ja joista voidaan kantaa sinulle kaunaa. Jumala on unohtanut ne ja heittänyt ne pois kasvojensa edestä. Jumalan eteen saatkin käydä puettuna siihen, mitä Poika on tehnyt edestäsi. Niin olet täysin puhdas ja kaikki syntisi on pyyhitty pois. Ja vielä ylösnousemus vakuuttaa sinulle, että niin kuin Kristus nousi kirkastettuna iankaikkiseen iloon, niin sinäkin saat nousta haudastasi ikuiseen juhlaan. Silloin murhe, kipu ja tuska ovat poissa. Jumala pyyhkii kaikki kyyneleet silmistämme. Silloin vihdoin saamme nähdä kirkkauden. Laskemme ristimme ja meidät kruunataan. Silloin saamme heittää nuo kruunumme Ilmestyskirjan vanhinten tavoin Jumalan valtaistuimen eteen ja tunnustaa, että Jumala on arvollinen saamaan kaiken kunnian! Hänen viisautensa on johdattanut meidät perille. Täällä ajassa hänen kirkkautensa oli kätkettyä, mutta siellä tuon kirkkauden katseleminen on suurin riemumme. Jos jollakin on korvat kuulla, hän kuulkoon!"

Poissa Stiina

  • Viestejä: 1074
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #154 : 12.08.21 - klo:09:48 »
Raamattua viikon sanaksi:

"Evankeliumi Matteuksen mukaan
Luku 18
Kuka on suurin?
1.
(Mark. 9:33-37; Luuk. 9:46-48)
Sillä hetkellä opetuslapset tulivat Jeesuksen luo ja kysyivät: "Kuka on suurin taivasten valtakunnassa?"
2. Niin Jeesus kutsui luokseen lapsen, asetti hänet heidän keskelleen
3. ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, te ette pääse taivasten valtakuntaan.
4. Joka siis nöyrtyy tämän lapsen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa.
5. Ja joka minun nimessäni ottaa luokseen yhdenkin tämän kaltaisen lapsen, se ottaa luokseen minut.
6. Mutta joka viettelee yhdenkin näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sille olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen."
Varoitus viettelyksistä
7.
(Mark. 9:42-48; Luuk. 17:1,2)
"Voi maailmaa viettelysten tähden! Viettelysten täytyy kyllä tulla, mutta voi sitä ihmistä, jonka kautta viettelys tulee!
8. Jos kätesi tai jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä pois. Sinulle on parempi, että käsipuolena tai jalkapuolena pääset sisälle elämään, kuin että sinut molemmat kädet tai molemmat jalat tallella heitetään ikuiseen tuleen.
9. Ja jos silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä pois. Sinulle on parempi, että silmäpuolena pääset sisälle elämään, kuin että sinut molemmat silmät tallella heitetään helvetin tuleen."
Vertaus eksyneestä lampaasta
10.
(Luuk. 15:3-7)
"Katsokaa, ettette halveksi yhtäkään näistä pienistä. Sillä minä sanon teille, että heidän enkelinsä taivaissa katselevat aina minun taivaallisen Isäni kasvoja.
11. [Ihmisen Poika on tullut pelastamaan sitä, mikä on kadonnut.]23
12. Mitä arvelette? Jos jollakin ihmisellä on sata lammasta ja yksi niistä eksyy, eikö hän jätä niitä yhdeksääkymmentäyhdeksää vuorille ja mene etsimään sitä eksynyttä?
13. Ja jos hän löytää sen, totisesti minä sanon teille: hän iloitsee siitä yhdestä enemmän kuin niistä yhdeksästäkymmenestäyhdeksästä, jotka eivät olleet eksyksissä.
14. Niinpä ei myöskään teidän taivaallisen Isänne tahto ole, että yksikään näistä pienistä joutuisi hukkaan."
Voita veljesi takaisin
15.
(Luuk. 17:3)
"Jos veljesi tekee syntiä24, mene ja nuhtele häntä kahden kesken. Jos hän kuulee sinua, olet voittanut veljesi takaisin.
16. Mutta jos hän ei kuule sinua, ota yksi tai kaksi todistajaa mukaasi, että jokainen sana vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan suulla.
17. Jos hän ei kuule heitäkään, ilmoita seurakunnalle. Mutta jos hän ei kuule seurakuntaakaan, olkoon hän sinulle kuin pakana ja publikaani.
18. Totisesti minä sanon teille: kaikki, minkä te sidotte maan päällä, on sidottu taivaassa, ja kaikki, minkä te päästätte maan päällä, on päästetty taivaassa.
19. Vielä minä sanon teille: jos kaksi teistä maan päällä sopii keskenään mistä asiasta tahansa, että he sitä anovat, he saavat sen minun Isältäni, joka on taivaissa.
20. Sillä missä kaksi tai kolme on koolla minun nimessäni, siellä minä olen heidän keskellään."
Vertaus armottomasta palvelijasta
21. Silloin Pietari tuli Jeesuksen luo ja kysyi: "Herra, kuinka monta kertaa minun on annettava anteeksi veljelleni, joka rikkoo minua vastaan? Ihanko seitsemän kertaa?"
22. Jeesus vastasi hänelle: "Minä sanon sinulle: ei seitsemän kertaa vaan seitsemänkymmentä kertaa seitsemän25.
23. Sen tähden taivasten valtakunta on verrattavissa kuninkaaseen, joka vaati palvelijoiltaan tilitykset.
24. Kun hän rupesi tarkastamaan tilejä, hänen eteensä tuotiin palvelija, joka oli hänelle velkaa kymmenentuhatta talenttia26.
25. Mutta kun palvelijalla ei ollut, millä maksaa, herra määräsi hänet, hänen vaimonsa ja lapsensa ja kaiken, mitä hänellä oli, myytäväksi ja velan maksettavaksi.
26. Silloin palvelija heittäytyi maahan ja rukoili häntä sanoen: 'Ole kärsivällinen minua kohtaan, minä maksan sinulle kaiken.'
27. Herran tuli sääli tätä palvelijaa, ja hän päästi hänet vapaaksi ja antoi velan anteeksi.
28. Mutta mentyään ulos palvelija tapasi erään palvelustovereistaan, joka oli hänelle velkaa sata denaaria. Hän kävi toveriinsa kiinni, kuristi häntä kurkusta ja sanoi: 'Maksa, mitä olet velkaa!'
29. Palvelustoveri heittäytyi maahan ja pyysi häneltä: 'Ole kärsivällinen minua kohtaan, minä maksan sinulle.'
30. Mutta hän ei suostunut vaan meni ja heitti miehen vankeuteen, kunnes tämä maksaisi velkansa.
31. Kun muut palvelijat näkivät, mitä tapahtui, he tulivat hyvin pahoilleen ja menivät kertomaan herralleen kaiken, mitä oli tapahtunut.
32. Silloin herra kutsui palvelijan eteensä ja sanoi: 'Sinä kelvoton palvelija! Minä annoin sinulle anteeksi koko velan, koska sitä minulta pyysit.
33. Eikö myös sinun olisi pitänyt armahtaa palvelustoveriasi, niin kuin minäkin armahdin sinua?'
34. Vihastuneena herra jätti hänet vanginvartijoiden käsiin, kunnes hän maksaisi koko velan.
35. Näin myös minun taivaallinen Isäni tekee teille, ellette anna kukin veljellenne sydämestänne anteeksi."

Poissa Stiina

  • Viestejä: 1074
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #155 : 14.08.21 - klo:12:09 »
Kun fariseuksiin kuuluvat lainopettajat näkivät Jeesuksen syövän syntisten ja publikaanien  seurassa, he sanoivat hänen opetuslapsilleen: ”Kuinka hän syö yhdessä publikaanien ja muiden syntisten kanssa!” Jeesus kuuli sen ja sanoi: ”Eivät terveet tarvitse parantajaa, vaan sairaat. En minä ole tullut kutsumaan hurskaita, vaan syntisiä.” Mark. 2:16–17.

"Jeesuksen persoonaan kätkeytyi käsittämätön vetovoima. Vapahtaja saapui opetuslasten luo yksitellen ja sanoi: ”Seuraa minua.” Samassa he jo jättivät isiensä ammatin, monen sukupolven saatossa perimänsä elämäntehtävän ja lähtivät Jeesuksen seuraan. Ja kun Herramme kulki ja opetti, hän pysähtyi usein toisten puheista välittämättä niiden kohdalla, joita muut eivät tahtoneet nähdä tai kohdata. Kun sairaat leimattiin syyllisiksi, tavalliset ihmiset syntisiksi ja uskonnollisesti puutteelliset saastaisiksi, niin Jeesus oli heidän keskellään kuin kotonaan, kuin omiensa luona. Hän ei karttanut ketään, hän ei lajitellut ihmisiä onnistuneisiin ja epäonnistuneisiin. Hän ei asettanut ihmisiä kategorioihin, niin kuin me muut teemme. Jeesus kohtasi rakastaen jokaisen ja katsoi heitä tekijän silmin. Hän palautti ihmisille heidän arvonsa.

Teksti on Juha Vähäsarjan hartauskirjasta Joka päivä lapsen lailla.
© Juha Vähäsarja & Perussanoma Oy"



Poissa Stiina

  • Viestejä: 1074
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #156 : 14.08.21 - klo:12:13 »
14.8.2021

1. Kor. 1:26–2:5
26 Ajatelkaa, veljet, mitä te olitte, kun teidät kutsuttiin: teissä ei ollut monta ihmisten mielestä viisasta, ei monta vaikutusvaltaista, ei monta jalosukuista. 27 Mikä maailmassa on hulluutta, sen Jumala valitsi saattaakseen viisaat häpeään. Mikä maailmassa on heikkoa, sen Jumala valitsi saattaakseen häpeään sen, mikä on voimakasta. 28 Mikä maailmassa on vähäpätöistä ja halveksittua, mikä ei ole yhtään mitään, sen Jumala valitsi tehdäkseen tyhjäksi sen, mikä on jotakin. 29 Näin ei yksikään ihminen voi ylpeillä Jumalan edessä. 30 Jumalan vaikutusta on se, mitä te Kristuksessa Jeesuksessa olette. Hänet Jumala on antanut meille viisaudeksi, vanhurskaudeksi, pyhitykseksi ja lunastukseksi. 31 Näin toteutuu kirjoitus: "Joka ylpeilee, ylpeilköön Herrasta." 2:1 Kun tulin luoksenne, veljet, en julistanut Jumalan salaisuutta teille suurenmoisen puhetaidon tai viisauden keinoin. 2 En halunnut tietää teidän luonanne mistään muusta kuin Jeesuksesta Kristuksesta, en muusta kuin ristiinnaulitusta Kristuksesta. 3 Te näitte minut hyvin heikkona, hyvin arkana ja pelokkaana. 4 Puheeni ja julistukseni ei pyrkinyt vakuuttamaan viisaudellaan vaan ilmensi Jumalan Hengen voimaa, 5 jotta teidän uskonne ei perustuisi ihmisten viisauteen vaan Jumalan voimaan.

14.8.2021
Matt. 20:29–34
Siihen aikaan, 29 kun Jeesus lähti Jerikosta, häntä seurasi suuri väkijoukko. 30 Tien vieressä istui kaksi sokeaa, ja kun he kuulivat Jeesuksen kulkevan siitä ohi, he alkoivat huutaa: "Armahda meitä, Herra, Daavidin Poika!" 31 Ihmiset käskivät heidän olla hiljaa, mutta he huusivat entistä kovemmin: "Armahda meitä, Herra, Daavidin Poika!" 32 Silloin Jeesus pysähtyi ja kutsui heidät luokseen. "Mitä haluatte minun tekevän teille?" hän kysyi. 33 He vastasivat: "Herra, anna meille näkö silmiimme." 34 Jeesuksen kävi heitä sääliksi. Hän kosketti heidän silmiään, ja samassa niihin tuli näkö. Niin miehet lähtivät seuraamaan häntä.


https://www.hos.fi/paivan-sana/





Poissa crystalvoice

  • Viestejä: 494
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #157 : 15.08.21 - klo:01:26 »
Uskossa ei ole kysymys ihmisen teoista. Usko ei ole tekemistä. Se on pikemminkin katsomista ja sillä tavoin pelastumista. Mooseksen esimerkki valaisee asiaa. Mooses nosti autiomaassa vaskikäärmeen tangon päähän. Joka siihen katsoi, jäi eloon käärmeen puremasta. Jeesukseen katsova, ristiinnaulittuun, ylösnousseeseen ja taivaaseen korotettuun Kristukseen turvautuva saa elämän, uuden elämän jo täällä ajassa ja kerran ikuisen elämän taivaassa. Se on kokonaan Jumalan pelastusteko Kristuksessa.

Kun ihminen luottaa toiseen ihmiseen, vaikkapa kaikkein läheisimmän ihmisen lupaukseen, kyse ei ole myöskään tekemisestä ulkoisessa mielessä, vaikka uskosta tai luottamisesta seuraa myös ulkoista toimintaa niin kuin kristillisessä mielessä uskosta tai luottamisesta seuraa ulkoista toimintaa. Miksi mielestänne luterilaisessa tai kristillisessä mielessä Jumalaan luottamiseen, joka ei ole myöskään ole ulkoista tekemistä, tarvitaan yliluonnollinen tekijä? Ihmiseen uskomiseen tai luottamiseen ei tarvita yliluonnollista tekijää tai aiheuttajaa. Miksi luterilaisessa tai kristillisessä mielessä Jumalaan luottamiseen tarvitaan yliluonnollinen aiheuttaja, jota ilman ihminen ei voisi luottaa luterilaisessa tai kristillisessä mielessä Jumalaan? Vastaukseksi ei riitä, että mainitaan raamatunkohta, jonka mukaan usko on Jumalan teko, eikä vastaukseksi riitä, että siteerataan Lutheria, kun hän sanoo, ettei ihminen voi omasta voimastaan uskoa.

Pelon vallassa jotkut sellaisetkin ihmiset, jotka muuten eivät tarraudu hengelliseen ulottuvuuteen, huutavat avuksi jumalia, henkiolentoja tai Jumalaa. Onko usko tai luottamus mielestänne väärää tai ei-kristillistä, jos sen aiheuttajana on pelko? Käsittääkseni ei Raamatun mukaan.

Jos ihmisellä on puolestaan jonkinasteinen vakuuttuneisuus Jumaluudesta, joka jakaa ilmaiseksi hyvää kuten armoa, johdatuksen ja iankaikkisen elämän, miksi siihen uskomiseen tai luottamiseen tarvittaisiin täysin yliluonnollinen aiheuttaja? Ei sellaisessa hyvässä sanomassa ole nähdäkseni mitään sellaista, mikä ei ihmistä luonnostaan houkuttaisi tai kiinnostaisi. Siinä ei ole jotain järjen ylittävää, joka ikään kuin vaatisi luottamaan sellaiseen, joka on inhimilliselle ajatukselle täysin vierasta ja vastenmielistä.

Jos hullunkurisesti oikea usko olisi luottamusta äärimmäisen ankaraan, sadistiseen ja pikkusieluiseen jumaluuteen, sellaiseen olentoon uskomiseen tai luottamiseen tarvittaisiin yliluonnollinen tekijä, joka saisi ihmisen luottamaan johonkin, joka on vastoin ihmisen luonnollista ajatustapaa ja tarvetta.

Poissa crystalvoice

  • Viestejä: 494
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #158 : 15.08.21 - klo:10:43 »
Uskossa ei ole kysymys ihmisen teoista. Usko ei ole tekemistä. Se on pikemminkin katsomista ja sillä tavoin pelastumista. Mooseksen esimerkki valaisee asiaa. Mooses nosti autiomaassa vaskikäärmeen tangon päähän. Joka siihen katsoi, jäi eloon käärmeen puremasta. Jeesukseen katsova, ristiinnaulittuun, ylösnousseeseen ja taivaaseen korotettuun Kristukseen turvautuva saa elämän, uuden elämän jo täällä ajassa ja kerran ikuisen elämän taivaassa. Se on kokonaan Jumalan pelastusteko Kristuksessa.

Kun ihminen luottaa toiseen ihmiseen, vaikkapa kaikkein läheisimmän ihmisen lupaukseen, kyse ei ole myöskään tekemisestä ulkoisessa mielessä, vaikka uskosta tai luottamisesta seuraa myös ulkoista toimintaa niin kuin kristillisessä mielessä uskosta tai luottamisesta seuraa ulkoista toimintaa. Miksi mielestänne luterilaisessa tai kristillisessä mielessä Jumalaan luottamiseen, joka ei ole myöskään ole ulkoista tekemistä, tarvitaan yliluonnollinen tekijä? Ihmiseen uskomiseen tai luottamiseen ei tarvita yliluonnollista tekijää tai aiheuttajaa. Miksi luterilaisessa tai kristillisessä mielessä Jumalaan luottamiseen tarvitaan yliluonnollinen aiheuttaja, jota ilman ihminen ei voisi luottaa luterilaisessa tai kristillisessä mielessä Jumalaan? Vastaukseksi ei riitä, että mainitaan raamatunkohta, jonka mukaan usko on Jumalan teko, eikä vastaukseksi riitä, että siteerataan Lutheria, kun hän sanoo, ettei ihminen voi omasta voimastaan uskoa.

Pelon vallassa jotkut sellaisetkin ihmiset, jotka muuten eivät tarraudu hengelliseen ulottuvuuteen, huutavat avuksi jumalia, henkiolentoja tai Jumalaa. Onko usko tai luottamus mielestänne väärää tai ei-kristillistä, jos sen aiheuttajana on pelko? Käsittääkseni ei Raamatun mukaan.

Jos ihmisellä on puolestaan jonkinasteinen vakuuttuneisuus Jumaluudesta, joka jakaa ilmaiseksi hyvää kuten armoa, johdatuksen ja iankaikkisen elämän, miksi siihen uskomiseen tai luottamiseen tarvittaisiin täysin yliluonnollinen aiheuttaja? Ei sellaisessa hyvässä sanomassa ole nähdäkseni mitään sellaista, mikä ei ihmistä luonnostaan houkuttaisi tai kiinnostaisi. Siinä ei ole jotain järjen ylittävää, joka ikään kuin vaatisi luottamaan sellaiseen, joka on inhimilliselle ajatukselle täysin vierasta ja vastenmielistä.

Jos hullunkurisesti oikea usko olisi luottamusta äärimmäisen ankaraan, sadistiseen ja pikkusieluiseen jumaluuteen, sellaiseen olentoon uskomiseen tai luottamiseen tarvittaisiin yliluonnollinen tekijä, joka saisi ihmisen luottamaan johonkin, joka on vastoin ihmisen luonnollista ajatustapaa ja tarvetta.

Varmuuden vuoksi laitan tähän Lutherin ajatuksen katekismuksestaan, johon viittasin aikaisemmin:

"Minä uskon, etten minä voi omasta järjestäni enkä voimastani uskoa Jeesukseen Kristukseen, Herraani, enkä tulla hänen tykönsä.."

Jos "oma järki" määritellään tietyllä kapealla tavalla, Lutherin väitteen voi varmaan jokainen kristitty hyväksyä, mutta jos tekstikohtansa käsite järki määritellään siten, että tämä järki havaitsee jonkin asian, joka vetää ihmistä puoleensa hengellisessä ulottuvuudessa (kuten esim. apu, armo, rakkaus, pelastus ja ikuinen elämä), niin en ymmärrä, miksi ei-kristityn tai ei-vielä-kristityn-ihmisen järki olisi vastoin uskoa apuun, armoon, rakkauteen, pelastukseen ja ikuiseen elämään.

Letsa

  • Vieras
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #159 : 15.08.21 - klo:11:02 »
Crystalvoicelle. Viisaammat voivat vastata viisaammin, mutta ymmärrän, että henkilökohtainen usko Jeesukseen tarkoittaa aina Pyhän Hengen osallisuutta. Siksi tällainen usko on myös aina Jumalasta. Tämä usko alkaa "nähdä" Jumalan maailmoihin Raamatun sanan kautta, mitä uskovassa oleva Pyhä Henki saa aikaan.

Poissa crystalvoice

  • Viestejä: 494
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #160 : 15.08.21 - klo:11:20 »
Crystalvoicelle. Viisaammat voivat vastata viisaammin, mutta ymmärrän, että henkilökohtainen usko Jeesukseen tarkoittaa aina Pyhän Hengen osallisuutta. Siksi tällainen usko on myös aina Jumalasta. Tämä usko alkaa "nähdä" Jumalan maailmoihin Raamatun sanan kautta, mitä uskovassa oleva Pyhä Henki saa aikaan.

Teologisesti väitetään kristillisissä piireissä niin, mutta miksi Pyhän Hengen vaikuttama usko olisi vastoin inhimillistä järkeä siinä mielessä, että ne positiiviset asiat, joihin kristityt uskovat (kuten esim. ansaitsematon rakkaus, pelastus, apu ja ikuinen elämä), olisivat vastoin (vähintään ei-vielä-kristityn ihmisen) inhimillistä järkeä, joka havaitsee ne positiiviset asiat, joihin kristityt luottavat tai uskovat, ei käy selväksi.

Letsa

  • Vieras
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #161 : 15.08.21 - klo:11:54 »
Crystalvoicelle. Viisaammat voivat vastata viisaammin, mutta ymmärrän, että henkilökohtainen usko Jeesukseen tarkoittaa aina Pyhän Hengen osallisuutta. Siksi tällainen usko on myös aina Jumalasta. Tämä usko alkaa "nähdä" Jumalan maailmoihin Raamatun sanan kautta, mitä uskovassa oleva Pyhä Henki saa aikaan.

Teologisesti väitetään kristillisissä piireissä niin, mutta miksi Pyhän Hengen vaikuttama usko olisi vastoin inhimillistä järkeä siinä mielessä, että ne positiiviset asiat, joihin kristityt uskovat (kuten esim. ansaitsematon rakkaus, pelastus, apu ja ikuinen elämä), olisivat vastoin (vähintään ei-vielä-kristityn ihmisen) inhimillistä järkeä, joka havaitsee ne positiiviset asiat, joihin kristityt luottavat tai uskovat, ei käy selväksi.
En mä tiedä, onko se vastoin inhimillistä järkeä. Jumala on järjenkin luonut, mutta tällä asialla en näe olevan mitään merkitystä tähän liittyvänä. Voi vaan olla niin (ja uskoisin niin olevan), että kun ylipäätään ihminen haluaa uskoa, se on Jumalan Hengen vaikutusta. Ja kun joku haluaa uskoa ja ilmaisee, että uskoo esim. Jumalan hyvyyteen, hän haluaa myös löytää henkilökohtaisen uskonsuhteen Jeesukseen.


Letsa

  • Vieras
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #162 : 15.08.21 - klo:12:11 »
Jotakin jos jatkaisin edelliseen, niin järkeilemällä ei voi tulla johonkin päätelmään, jonka lopputulos olisi usko Jumalaan. Kristillinen, Raamatun tarkoittama usko on aina ylijärjellistä. Se johtuu siitä, että sen alkuperä ja aikaansaaja on Jumala. Tämä usko tarkoittaa aina siis myös henkilökohtaista suhdetta Jeesukseen, Vapahtajaan.

Poissa crystalvoice

  • Viestejä: 494
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #163 : 15.08.21 - klo:12:13 »
Crystalvoicelle. Viisaammat voivat vastata viisaammin, mutta ymmärrän, että henkilökohtainen usko Jeesukseen tarkoittaa aina Pyhän Hengen osallisuutta. Siksi tällainen usko on myös aina Jumalasta. Tämä usko alkaa "nähdä" Jumalan maailmoihin Raamatun sanan kautta, mitä uskovassa oleva Pyhä Henki saa aikaan.

Teologisesti väitetään kristillisissä piireissä niin, mutta miksi Pyhän Hengen vaikuttama usko olisi vastoin inhimillistä järkeä siinä mielessä, että ne positiiviset asiat, joihin kristityt uskovat (kuten esim. ansaitsematon rakkaus, pelastus, apu ja ikuinen elämä), olisivat vastoin (vähintään ei-vielä-kristityn ihmisen) inhimillistä järkeä, joka havaitsee ne positiiviset asiat, joihin kristityt luottavat tai uskovat, ei käy selväksi.
En mä tiedä, onko se vastoin inhimillistä järkeä. Jumala on järjenkin luonut, mutta tällä asialla en näe olevan mitään merkitystä tähän liittyvänä. Voi vaan olla niin (ja uskoisin niin olevan), että kun ylipäätään ihminen haluaa uskoa, se on Jumalan Hengen vaikutusta. Ja kun joku haluaa uskoa ja ilmaisee, että uskoo esim. Jumalan hyvyyteen, hän haluaa myös löytää henkilökohtaisen uskonsuhteen Jeesukseen.

Teologisesti ajatusta siitä, ettei uskoa voi ymmärtää, jos ei ole uudestisyntynyt, perustellaan esim. seuraavalla raamatunkohdalla.

"Luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti." (1 Kor. 2:14)

Mikä kristinuskon sisällössä on mielestäsi sellaista "hullutusta", joka vaatisi kuin uudestisyntyneen järjen tai uskon vastoin jopa uudestisyntyneen ihmisen inhimillistä järkeä, johon Luther näyttää viittaavan, kun sanoo yllä näkyvässä katekismuksensa kohdassa, ettei voi järjestään uskoa (eli että järki on uskoa vastaan)? Muuttaako mielestäsi kristityn "hengellinen tutkisteleminen" sen asian, joka on luonnolliselle ihmiselle hullutus, päinvastaiseksi asiaksi (siis ei-hullutukseksi tai viisaudeksi)?

Poissa crystalvoice

  • Viestejä: 494
Vs: Erityisiä opetuksia Raamatusta
« Vastaus #164 : 15.08.21 - klo:12:25 »
Jotakin jos jatkaisin edelliseen, niin järkeilemällä ei voi tulla johonkin päätelmään, jonka lopputulos olisi usko Jumalaan. Kristillinen, Raamatun tarkoittama usko on aina ylijärjellistä. Se johtuu siitä, että sen alkuperä ja aikaansaaja on Jumala. Tämä usko tarkoittaa aina siis myös henkilökohtaista suhdetta Jeesukseen, Vapahtajaan.

Myös kristinuskon ulkopuolella uskotaan yhteen luojajumalaan. Onko usko siinä tapauksessa myös ylijärjellistä tai sellaista, että se vaatii yliluonnollisen aiheuttajan?

Jos Jeesus uskon sisältönä on vastoin järkeä tai vastoin uudestisyntymätöntä järkeä ja tahtoa, vastahankaisuutta aiheuttava tekijä ei nähdäkseni voi olla kaikki se positiivinen, mitä Jeesukseen liitetään, kuten esim. Jeesus auttajana hädässä, Jeesus parantajana, Jeesus hyvänä paimenena ja ikuisen elämän lahjoittajana. Mikä on se "järjenvastaisuus", joka erottaa Jeesuksen kaikista muista niin, ettei mikään inhimillinen voi uskottavasti selittää uskoa Jeesukseen?