Mielestäni pelastumista mainostetaan useissa kokouksissa sanoen, että ihminen tulee onnelliseksi, terveeksi, avioliitto ehytyy, päihteiden käyttö loppuu. Tällainen todistus mielestäni ei tule Jumalan lain osoittaman synnintunnon kautta, vaan ihmisille myydään unelmia, evankeliumin nimellä.
Totta on, että Jumala vaikuttaa elämänmuutoksen, sekä päästää vapauteen riippuvuuksista, mutta tämä ei ole vielä Jumalan lain tehtävä suhteessa meihin. Jumalan lain tehtävä on synnintunto, jonka syvyys Pyhän Hengen tekemänä ulottuu niin alas, että ihminen ei voi mitenkään itseään pelastaa. Hänelle tähän kadotuksen hätään ja tietoisuuteen tulee usko Jeesukseen pelastukseksi.
Mikä siis tekee tänä päivänä uskovia? Kauniit lupaukset, menestys, terveys, rikkaus? Vaiko Pyhän Hengen aikaansaama synnintunto, jota ihminen, ei edes toinen ihminen, voi aikaansaada. Se on Jumalan teko. Kuten tätä seuraavaa pelastava usko.