Mutta siis hirveä valtataistelu meneillään Washingtonissa. Demarit haastaa oikeuteen hallituksen päätöksiä minkä kerkeää ja sitten tuomarit joilla ei ole edes oikeutta määrät hallituksen tekoja tekee päätöksiä ja sitten taas mennään oikeuteen että kellä on oikeus päättää siitä ja tästä.
Yksi tuomari joutui syytteeseen siitä, kun yritti piiloittaa laittomasti maahan tullutta väkivaltarikollista oikeustaloon, ettei joutuisi tuomarin eteen. Täysin älytöntä, mutta jotenkin ne nyt ajattelee että ollaan heikon puolella kun suojellaan väkivaltaisia maassa laittomasti olevia rikollisia.
CNN meni niin pitkälle, että haastatteli Sinaloa kartellin jäsentä TVssä. Ei löydy sopivaa hymiötä ilmaisemaan ällistystä.
Se Sinaloa kartellin kaveri jonka naama oli peitetty lähes tyystin ja ääni muutettu, oli fiksumpi kuin CNN haastattelija.
Kaveri sanoi, että kunnioittaa Trumpia kun yrittää karkoittaa rikolliset, mutta kuuumma heidänkin hankkia elantonsa.

Trump teki fiksusti, kun virallisesti päätti nimittää Sinaloa kartellin ja monet muut todella väkivaltaiset rikollisorganisaation terroristiryhmiksi. Heitä on siten helpompi lähettää maasta pois.
Vankilassa töissä oltuani ja siellä jengiyksikössä myös työskennelleenä voin sanoa, että ihan tarpeeksi jää vielä tännekin rikollisia, jos ulkomaiset potkitaan pois.