Puimatanner
Puimatanner => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: sandia - 07.10.23 - klo:15:52
-
En tiedä onko marihuana laillistettu Suomessa, täällä on. Puolisoni kertoi, että Meksikon kartellit kasvattavat marihuanaa mm. Oklahomassa
Ja sitä ennen jo Coloradossa ja Californiasssa joissa laillistaminen tapahtui aikaisemmin.
https://kfor.com/news/local/oklahoma-bureau-of-narcotics-busting-illegal-marijuana-farms-tied-to-international-crime-organizations-daily/
Eli se laki antoi uudet puitteet laajentaa organisoituneen rikollisuuden toimintaa .Myös aasialainen organisoitunut rikollisuus on tässä liiketoiminnassa mukana.
Oklahomassa marihuanan lemu tuli vastaan jatkuvasti ja marihuanaa myyviä liikkeitä oli joka paikassa.
-
Idea oli vähentää laitonta huumetuotantoa ja myyntiä, mutta idea kääntyi itseään vastaan. Hirveän naivia toimintaa. Ehkä siitä syystä hallitus antaa laittomien siirtolaisten virrata tänne: kattellifirmat tarvitsee orjia viljelmilleen.
Ei mene hyvin täällä.
Katso jos löytyy suomalaista tietoa aiheesta.
https://yle.fi/a/3-7946727
Tuossa siitä miten marihuanan laillistaminen on vaikuttanut Eurooppaan. Hieman eri asia..pitää etsiä lisää.