Kirjoittaja Aihe: Ajatus Israelista  (Luettu 328 kertaa)

Poissa sandia

  • Ylläpitäjä
  • Viestejä: 8849
Ajatus Israelista
« : 10.02.25 - klo:14:38 »
Eilen miettiessäni aihetta antisemitismi ja mitä se on ja mitä se ei ole, tuli mieleen ajatus, mitä minun päässäni ei ole koskaan ennen ollut. ???

Olkoon miten muuten tahansa ja kukin ajatelkoon Israelista mitä tahansa, tosiasiksi jää se, että kaikesta huolimatta sen olemassaolo on väistämätön todiste Jumalasta.  :)

Keskusteltaessa Israelista pääpainon ei Raamatun mukaan kuuluisi olla heissä vaan Jumalassa.

Poissa Korpima

  • Viestejä: 3224
Vs: Ajatus Israelista
« Vastaus #1 : 10.02.25 - klo:15:11 »
Ajattelin myös jotain, kun kuulin joskus aiheesta. Täytyy sanoa, että Israel ja juutalaiset ovat aiheena melko etäinen. Tiedän Ruben Stillerin ja Ben Zyschowitzin, mutta muuten en tiedä, olenko koskaan törmännyt juutalaiseen ihmiseen. Sama Israelin kanssa: on olemassa uutisten perusteella, mutta eipä juuri mitään yhteyksiä sinnepäin. Raamatusta olen kuullut maasta ja sen asukkaista.

Poissa pax

  • Viestejä: 2724
Vs: Ajatus Israelista
« Vastaus #2 : 10.02.25 - klo:17:41 »
On ihmisiä jotka nostavat juutalaiset ylemmäs muita ihmisiä.

Poissa sandia

  • Ylläpitäjä
  • Viestejä: 8849
Vs: Ajatus Israelista
« Vastaus #3 : 10.02.25 - klo:18:28 »
Juu. Ja kun sen toteaa, syytetään antisemitismistä.

Poissa Korpima

  • Viestejä: 3224
Vs: Ajatus Israelista
« Vastaus #4 : 10.02.25 - klo:21:17 »
Radio Deillä on Israel tänään -niminen ohjelma, jonka olen kuullut joskus (https://deiplus.fi/ohjelmasarja/262?mediaType=null).

TV7:lla tulee TV7 Israel News -niminen ohjelma, mutta taitaa olla pääasiassa maallisia uutisia, ei hengellisiä. En ole katsonut, välillä osunut kanavalle hetkeksi.

Poissa sandia

  • Ylläpitäjä
  • Viestejä: 8849
Vs: Ajatus Israelista
« Vastaus #5 : 11.02.25 - klo:16:10 »
Otan vielä aloitukseni ajatuksen esille. Siis Raamatun perusteella on selvä, että Israelin olemassaolo ja myös sen kohtalot ovat todiste siitä, että Raamatun Jumalan on. Israel, juuri sellaisena kuin se on, lisäämättä siihen mitään ylimääräistä "glory vibe'ea".
Siis kun lukee Vanhaa Testamenttia, yksin hyvin selvästi havaittava asia tulee esille.

Kaikki Jumalan varoitukset ja profetiat toteutuivat juuri niinkuin Herra oli sanonut.
Ja Jumala mainitsi syyn niiden varoitusten toteutumiselle myös aivan selvästi.

Luin jostain evankeliumista siitä, mitä Jeesus puhui toisesta tulemisestaan.
Raamatun historian perusteella voi myös loogisesti päätellä, että se mitä Jeesus puhui toisesta tulemisestaan toteutuu aivan varmasti.

Jeesus sitten myös mainitsi opetuslapsille, että se temppeli, mitä ihailivat, tulee tulemaan maan tasalle. Ja se tapahtuikin melko pian.

Joten tämä oli melko iso oivallus minulle henkilökohtaisesti. Olin jotenkin ominut jonkinlaista ajatusta ikäänkuin käänteisesti aiemmin.
Eli olin asettanut Israelin ikäänkuin jonkinlaiselle alustalle ylemmäksi muita, sen sijaan että näkisin sen olevan todiste Jumalasta.

Jossain Raamatussa, Vanhassa Testamentissa on tuohon viittava jae. Jumala sanoi, että hän auta Israelia sen takia mitä se itsessään on vaan oman nimensä takia. Eli se on ajateltava mielestäni näin päin.

« Viimeksi muokattu: 11.02.25 - klo:16:17 kirjoittanut sandia »