Juu minäkin olen opetellut antamaan kaikki raskauttavat asiat Herralle aina uudestaan ja uudestaan. Joskus ne ovat melko pieniä asioita, mutta jos ne painavat mieltä ja tuovat ahdistusta, se tulee raskaaksi.
Minun viimeisin löytöni tuohon tilanteeseen on myös Psalmi 119:114. En muista mikä minua silloin painoi, mutta takerruin tuohon kuin pelasturenkaaseen.
"Sinä olet minun suojani ja kilpeni, sinun sanaasi minä panen toivoni"Sitten tuo kohta minkä pax laittoi jatkuu ihanasti. Jeesus kertoo siinä minkälainen hänen sydämensä on. Jotenkin, että "minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltäni, niin te saatte levon sielullenne".
Meniköhän sen noin.
Noin se meni .
28 Tulkaa minun tyköni, kaikki työtätekeväiset ja raskautetut, niin minä annan teille levon.
29 Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.Maailmankaikkeuden luoja on hiljainen ja nöyrä sydämeltä.
Siinä valossa on hyvä tarkastella omaa olemustani.
