Paulukselle.
Nyt taidetaan olla samanmielisiä siitä, että kun Jumala antaa ihmiselle uskon Jeesukseen, ihminen tulee samalla osalliseksi myös Pyhästä Hengestä.
En juuri siksi voi olla sitä mieltä, että Raamatussa kerrotut vesikasteet olisivat suurelta osin tapahtuneet sellaisille henkilöille, jotka olivat Pyhästä Hengestä osattomia. Raamattu kertoo monessa kohdassa, että he, jotka uskoivat, ottivat kasteen. Näin uskon tapahtuneen myös mainitun viestin 85 lainauksessasi. Ei voi mielestäni olla niin, että joku ihminen tulee osalliseksi Pyhästä Hengestä ihmistekoisen uskon perusteella jälkijättöisesti. Jos jollakin on ns. pään usko, sen on tietenkin ensin väistyttävä pelastavan uskon tieltä, jotta oikea usko ja Pyhä Henki voivat ihmiseen tulla. Noita Simonista ei taida olla mainintaa, että olisi täyttynyt Hengellä. Ja syykin on selvä, eli se, ettei hänellä ollut Jumalan antamaa uskoa.
Pyhä Henki-ketjussa on keskusteltu Pyhällä Hengellä täyttymisestä, jota tapahtui myös opetuslapsille helluntain jälkeenkin. Tämä sama asia tapahtui Apostolien teoissa kerrotuissa, kastetilanteen jälkeen mainituissa Pyhän Hengen saamisissa (=täyttymisissä) jo uskossa Jeesukseen oleville henkilöille. En voi ajatella niin, että Raamatussa kerrotut tuhannet kastettavat eivät olleetkaan Jumalan antamassa, oikeassa uskossa kasteelle tullessaan. Miksi he saisivat Pyhän Hengen osallisuuden vasta kasteen jälkeen, vaikka olivat jo uskossa Jeesukseen? Juurihan on todettu, että Pyhä Henki tulee yhtä aikaa uskon kanssa. Kastetut täyttyivät Hengellä ensimmäistä kertaa ja se oli ulkonaisesti samankaltaista kuin helluntain Hengen vuodatuksessa. Ja uskova ihminen voi todellakin täyttyä Hengellä monia kertoja niin, että sen näkevät myös ulkopuoliset.
Mainitsemassasi Johanneksen kohdassa saattaa olla kyse ns. opetuslapsista tai kannattajista, jotka vain olivat myötämielisiä Jeesuksen toiminnalle. Mielestäni sanan varsinaisessa merkityksessä puhuttaessa opetuslapsi on samalla myös Jumalan lapsi. Jeesus ei käskenyt tekemään niin sanottuja opetuslapsia, vaan Hän käski julistamaan evankeliumia, jotta syntyisi pelastava usko Jeesukseen sanan ja Hengen vaikutuksesta.